covid-19 compliance novak đoković

Je li Novak Đoković žrtva nedostatka Compliance Officera u svom timu i trebaju li nam sportaši biti uzor baš u svemu ili samo u onome što vrhunski rade – sportu?

Timski rad

Novaka Đokovića se može usporediti s bilo kojom institucijom, udruženjem, kompanijom. Naime, Novak Đoković je tim. U tom timu postoji fizička osoba Novak Đoković čiji posao je da brzo trči, precizno i snažno prebacuje lopticu preko mreže i pogađa mjesta na terenu koja protivnik ne može dosegnuti; ukratko, da igra tenis. I Novak to radi vrhunski, vrlo vjerojatno već duže vremena najbolje na svijetu.

S druge strane postoji tim ljudi koji se o Novaku brine na sve moguće načine; da pravilno trenira, da pravilno jede, da pravilno spava, da ima adekvatne smještaje, letove, transfere, da ima pravilno ispunjene dokumente, i možda najvažnije od svega, da sukladno talentu i uloženom trudu adekvatno zarađuje. A time i da cijeli tim adekvatno zarađuje. Očigledno je cijeli tim odrađivao vrhunski posao. Do sada.

Fali jedan papir

Navodno netko u timu nije dobro odradio svoj posao jer nije imao informacije koje je kao dio tima morao imati ili je unatoč tim informacijama… pogrešno ispunio formulare. Posljedica je Novakovo izbacivanje s Australian Opena i deportacija iz Australije. Daljnje posljedice će se tek vidjeti. A mogle bi biti kudikamo nepovoljnije od same deportacije.

Vjerojatno bi se našlo, i naći će se, pravnih stručnjaka koji će tvrditi da se lako moglo dokazati da ni Novak ni tim nisu napravili ništa ilegalno. Različitim tumačenjima spleta okolnosti možda bi se na kraju i došlo do zaključka da nezakonitih radnji nije bilo, no ostaje pitanje je li bilo neetičnih radnji. Vrijeme će pokazati koja i je li i jedna od brojnih tvrdnji koje su izašle u javnost (da je rezultat COVID testa bio lažno pozitivan, da je Novak doista bio zaražen, a da se za to vrijeme kretao u javnosti, da su namjerno lažirana njegova kretanja prije dolaska na turnir, itd.) bila točna ili nije. U ovom trenutku to više nije ni važno.

Reputacijski rizik

Novakov tim je donio odluke koje su ga koštale onoga što najbolje zna – mogućnosti igranja tenisa. Jer su bile protuzakonite. Ili neetične. Ili oboje. Ili čak nijedno od toga… ali su stvorile takav dojam. Naime, appearance je važan. Ponekad je appearance sve. Mi u Compliance-u na svojim treninzima nebrojeno puta ponovimo – nemojte raditi išta za što ne biste voljeli da dođe u javnost, ili barem do onih koji su vam važni, ali jednako tako nemojte „niti da izgleda da tako nešto radite“. Reputacija građena godinama i desetljećima, prepuna iznimnih rezultata, dobrotvornih akcija, donacija, zbližavanja naroda gdje svaki odnos još uvijek nosi prizvuk nacionalizma – narušena je u jednom danu.

Tone from the Top

Je li bi situacija bila drugačija da je Novak u svom timu uz trenere, nutricioniste, psihologe, logističare, managere imao i Compliance Officera? Možda. A možda opet je ova situacija posljedica činjenice da je tenisač Novak Đoković sam donio finalnu odluku. Ili je ohrabrio okruženje u svojem timu na način da je donošenje takve odluke moguće. Tone from the Top – ključna stvar svakog compliance programa. Na njemu se radi godinama. Otprilike isto onoliko koliko je Novak radio na svojoj zavidnoj, a sada bitno poljuljanoj karijeri.

Autor: Dajra Dedić, Direktor Ethics and Compliance, Adriatic and Baltics, Astellas Pharma, potpresjednica Hrvatske udruge za usklađenost poslovanja